U20: ”GAP-kedjan” ledde laget till turneringsseger.

0

Sverige säkrade segern i den sista turneringen innan Junior-VM efter att ha besegrat Ryssland med 6-3 där kedjan Grundström-Andersson-Pettersson visade vägen med totalt sju poäng.

Frölundaborg – Lias Andersson öppnade målskyttet i en match som till stora delar kontrollerades av Juniorkronorna där Ryssland, efter sin omgående kvittering till 1-1, hade svårt att skapa några direkta farligheter. Återigen skulle kedjan Grundström-Andersson-Pettersson visa sig bli förbundskapten Monténs vapen när Elias Pettersson snart efter 1-1 målet skottade in 2-1 bakom den ryske keepern Samsonov.

Grundström utökade sedan till 3-1 som 26 sekunder senare blev 4-1 genom Linus Högberg innan Ryssland för en stund kom tillbaka och reducerade till 4-2 och sedermera 4-3 innan frölundaforwarden som hittills visat stor anfallslusta skickade in 5-3 bakom inbytte Konstantin Volkov och för en stund lyckades Ryssland etablera tryck på svenskarna men stabilt målvaktsspel av Filip Gustavsson och ett tajt försvar resulterade i ytterligare ett mål framåt när Jonathan Davidsson fastställde slutresultatet 6-3 och därmed säkrade turneringssegern.

Målvakten Felix Sandström (Brynäs IF) och forwarden Tim Söderlund (Skellefteå AIK) ingick i det AllStar lag som framröstats av representanter från arrangören Frölunda HC Academy och Svenska Ishockeyförbundet.

Nu väntar en månad av ovisshet för de som kanske inte riktigt är självklara i den trupp som ska representera Sverige i Junior-VM men helgen gav flera goda besked till en förbundskapten som sitter i en bekväm sits när han ska ta ut årets JVM-trupp. Den femte december presenteras truppen.

Matchstatistik
Sverige – Ryssland 6-3 (2-1, 2-1, 2-1)
Skott:
34-28 (16-9, 6-13, 12-6)
Utv.min: 12-10 (6-6, 4-2, 2-2)

Period 1
1-0 (06:29) | Lias Andersson PP1
1-1 (06:48) | Igor Shvyryov (Danil Veryayev)
2-1 (10:03) | Elias Pettersson (Lias Andersson, Carl Grundström)

Period 2
3-1 (25:59) | Carl Grundström (Jonathan Davidsson) PP1
4-1 (26:25) | Linus Högberg (Jens Lööke)
4-2 (34:09) | Alexander Polunin (Kirill Kaprizov, Mikhail Sidorov) PP1

Period 3
4-3 (50:26) | Alexander Polunin (Kirill Kaprizov, Mikhail Vorobyov) PP1
5-3 (50:53) | Carl Grundström (Lias Andersson)
6-3 (50:53) | Jonathan Davidsson (Fredrik Karlström)

Ingen kommentar

Kommentera