KHL: ”Dinamo Riga kommer att spela i KHL”

0

Dinamo Riga kommer att fortsätta spela i KHL. I alla fall om man ska tro klubbens styrelseledamot Guntis Ulmanis som berättar för Sportacentrs att förhandlingar pågår för fullt och det ser positivt ut för en fortsatt lettisk klubb i KHL.

Under delar av förra säsongen var det oklart om klubbens existens gick att rädda. Dinamo Riga drogs med dåliga publiksnitt hela säsongen på grund av det politiska klimatet och klubben sades även ha svårt att betala ut löner till spelarna, därav bland annat Rigas interna poängligavinnare Linus Videll. Men ska man tro Guntis Ulmanis ser det ut som en fortsättning för Dinamo Riga i världens näst bästa hockeyliga.

Dinamo Riga återuppstod 2008 när KHL bildades och har varit en väldigt populär klubb sedan dess. Laget är det största inom lettisk idrott och ses ofta som hela Lettlands ishockeylag. Därför skulle det vara förödande för hela landet om Dinamo Riga skulle upphöra att existera.

Ingen kommentar

Kommentera

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.