Djurgåden inleder sin maraton vecka med match mot Örebro
Då var det dags, resan mot Elitserien. Den hade ju kunnat börja med en välbehövlig vila fram till den 13:e men nu blev det inte som de flesta hade hoppats på men nu är det som det är och det är bara att gilla läget. I kväll möter Djurgården Örebro som i sin sista match förlorade med 1-0 mot ett starkt Karlskoga.
Ett Djurgården som får klara sig utan avstängde Petr Kalus som stängdes av för en tackling mot Karlskronas Roger Wahlqvist, däremot så är både Dusting Johner och Erik Gustafsson i truppen efter skador. Detta kommer betyda stabilitet bakåt och målfarlighet framåt.
Nu är det bara segrar som gäller för Djurgården om man ska ha någon chans att ta sig till Elitserien i år. Det har inte sett så bra ut under delar av säsongen, det började knackigt under ledning av Challe Berglund sen när Tony Zabel tog över så blev det bättre och Djurgården klättrade i tabellen, men nu på slutet så såg det ut som att laget var tillbaka i hur de spelade i början på säsongen.
Dagens fokus måste ligga på försvarsspelet, i de senaste matcherna så har motståndarna haft en fri gata in i Djurgårdens zon och väl där har de ställt upp och fått fast laget i ett tillbaka tryckt läge. Djurgården måste stå upp vid blå och inte låta Örebro komma in kontrollerat i zon. I anfallszon så får man inte hamna ute i hörnorna eller skjuta från blå när man just kommit in i zon. Ta in pucken och sen vårda den innan man avslutar.
I kväll så hoppas jag / önskar / tror på följande resultat:
Örebro HK – Djurgårdens IF 2-5
IK Oskarshamn – Bofors IK Karlskoga 3-2 (OT)





Nu börjar det på riktigt, Tyvärr räcker inte Djurgården till i PlayOff.
Örebro är för starka och vinner 6-1 ikväll. Tippar att Örebro går till Kvalserien och blir ett av lagen i Elitserien