Träningsmacher Elitserien och HockeyAllsvenskan

0

Nu är försäsongen på is i full gång och det innebär att det ska spelas en herrans många träningsmatcher. Pucksnack hjälper dig att sondera terrängen så att du slipper missa träningsmatcherna för just DITT lag.

[box_info]

HockeyAllsvenskan

3 augusti
Karlskrona-Mörrum 6-1

4 augusti
Färjestad-Leksand 2-3

8 augusti
19.00 Asplöven-Luleå

9 augusti
19.00 Almtuna-Brynäs
19.00 Södertälje-Linköping

10 augusti
18.00 Karlskoga-Sparta Sarpsborg
19.00 Leksand-Modo
19.00 Troja/Ljungby-Malmö
19.30 Karlskrona-Oskarshamn

11 augusti
00.00 Piteå-Asplöven

12 augusti
16.00 Leksand-Växjö
16.00 Oskarshamn-Vita Hästen

13 augusti
19.00 Tingsryd-Karlskrona

14 augusti
19.00 Ore-Mora

15 augusti
19.00 Västerås-Almtuna
19.00 Karlskrona-Troja/Ljungby
19.00 Örebro-Södertälje

16 augusti
19.00 Herlev-Malmö

17 augusti
16.00 St. Petersburg-Västerås
19.00 Örebro-Almtuna
19.00 Karlskoga-Vita Hästen
19.00 Djurgården-SC Bern
19.00 Rögle-Malmö
19.00 Tingsryd-Storhamar

18 augusti
00.00 Asplöven-Björklöven
13.00 TuTo-Västerås
16.00 Djurgården-Fribourg/Gotteron
16.00 AIK-Leksand
17.00 Troja/Ljungby-Storhamar

19 augusti
00.00 Asplöven-Kiruna

21 augusti
19.00 Leksand-Skellefteå

22 augusti
19.00 Karlskoga-Almtuna
19.00 Tingsryd-Troja/Ljungby

23 augusti
19.00 Leksand-Västerås
19.00 Vimmerby-Oskarshamn

24 augusti
17.00 Örebro-Karlskrona
18.30 Liberec-Djurgården
20.00 Olofström-Malmö

25 augusti
00.00 Odense-Troja/Ljungby
14.00 Koo-Koo-Oskarshamn
15.00 Olofström-Örebro
16.00 Mora-Leksand
16.00 Västerås-Team NHL
18.00 Pardubice-Djurgården
19.00 Malmö-Karlskrona

26 augusti
00.00 Asplöven-Piteå

14.00 Örebro-Malmö
16.00 Oskarshamn-Tingsryd
18.00 Olofström-Karlskrona
19.00 Karlskoga-Södertälje

28 augusti
19.00 Leksand-Timrå
19.00 Västerås-Södertälje

29 augusti
19.00 Timrå-Mora
19.00 Oskarshamn-Borås
19.00 Västerås-Södertälje

30 augusti
00.00 Halmstad-Troja/Ljungby
19.00 Djurgården-Brynäs

31 augusti
00.00 Asplöven-Hokki
00.00 Borås-Tingsryd
16.00 Mora-Karlskoga
19.00 Almtuna-Södertälje
20.00 Mariestad-Karlskrona

1 september
00.00 Stjernen-Tingsryd
14.00 Karlskrona-Karlskoga
16.00 Brynäs-Djurgården
18.00 Mariestad-Mora

2 september
00.00 Sparta-Tingsryd
12.00 Karlskrona-Mora
14.00 Mariestad-Karlskoga

4 september
19.00 Örebro-Vita Hästen

5 september
00.00 Hokki-Asplöven
19.00 Almtuna-Karlskoga
19.00 Malmö-Troja/Ljungby
19.00 Västerås-Mora
19.00 Herlev-Oskarshamn
19.00 AIK-Södertälje

6 september
19.00 Djurgården-Tappara
19.00 Karlskrona-Tingsryd
19.00 Brynäs-Leksand
19.00 Rögle-Oskarshamn

7 september
19.00 Almtuna-Västerås
19.00 Leksand-Örebro

8 september
16.00 Växjö Lakers-Karlskrona
16.00 Mora-Lillehammer

9 september
16.00 Timrå-Leksand
16.00 Linköping-Malmö

15 oktober
18.30 TPS Åbo-Djurgården

[/box_info]

 

[box_info]

Elitserielagens försäsongsmatcher 2012

Lördag 28 juli
Gotland Finest-AIK 2-4

Läs mer om matchen på AIK:s hemsida

Lördag 4 augusti
Leksand – Färjestad 3-2

Highlights och intervju med FBK:s tränare Leif Carlsson

Onsdag 8 augusti 
Asplöven – Luleå, Arena Polarica 19:00

Torsdag 9 augusti
Almtuna – Brynäs, Uppsala 19:00
Södertälje – Linköping, Åkers Sportcentrum 19:00

Fredag 10 augusti
Leksand – MODO, Leksand 19:00

Söndag 12 augusti
AIK – MODO, Märsta 14:00
Leksand – Växjö Lakers, Leksand 16:00

Måndag 13 augusti
Kärpät – Skellefteå

Tisdag 14 augusti
Timrå – Brynäs, Järvsö 19:00
Frölunda – Växjö Lakers, Frölundaborg 19:00
Färjestad – Rögle, Helmia Arena, Sunne 19:00

Onsdag 15 augusti
Luleå – Skellefteå, Coop Arena 19:00

Torsdag 16 augusti
MODO – Timrå, 19:00

Fredag 17 augusti
Brynäs – HC Fribourg-Gottéron (ET), Läkerol Arena 19:00
Frölunda – EV Zug (ET), Frölundaborg 19:00
Färjestad – ZSC Lions (ET), Löfbergs Lila Arena 19:00
HV71 – Vienna Capitals (ET), Kinnarps Arena 19:00
Linköping – Slovan Bratislava (ET), Cloetta Center 19:00
Luleå – HC Mountfield (ET), Coop Arena 19:00
Rögle – Malmö Redhawks, 19:00

Lördag 18 augusti
AIK – Leksand, Norrtälje 15:00
Brynäs – SC Bern (ET), Läkerol Arena 18:00
Frölunda – ZSC Züric (ET), Frölundaborg 15:00
Färjestad – EV Zug (ET), Löfbergs Lila Arena 17:00

Söndag 19 augusti
HV71 – HC Slovan Bratislava (ET), Kinnarps Arena 15:00
Linköping – Vienna Capitals (ET), Cloetta Center 16:00
Luleå – EC Red Bull Salzburg (ET), Coop Arena 17:00

Tisdag 21 augusti
Luleå – Oulun Kärpät (ET), Coop Arena 18:00
Leksand – Skellefteå, Leksand 19:00

Onsdag 22 augusti
Timrå – MODO (SCA), E.ON Arena
Rögle – Växjö Lakers, 19:00

Torsdag 23 augusti
AIK – Skellefteå, Hovet 19:00

Fredag 24 augusti
HC Pardubice – Brynäs (ET), CEZ Arena 18:00
ERC Ingolstadt – Frölunda (ET), Saturn Arena 19:30
Sparta Praha – HV71 (ET), Kalich Arena 18:30
KLH Chomutov – Linköping (ET), Multifunkcni Arena 18:00
HC Kometa Brno – Luleå (ET), Kajot Arena 18:00
Skellefteå – UFA, Stockholm

Lördag 25 augusti
AIK – Salavat Yulaev Ufa, 15:00
Bili Tygli Liberec – Brynäs (ET), Tipsport Arena 17:00
Adler Mannheim – Färjestad (ET), SAP Arena 19:30

Söndag 26 augusti
Adler Mannheim – Frölunda (ET), SAP Arena 15:00
ERC Ingolstadt – Färjestad (ET), Saturn Arena 18:30
Pirati Chomutov – HV71 (ET), Multifunkcni Arena 17:30
Sparta Prag – Linköping (ET), Kalich Arena 17:00
HC Plzen 1929 – Luleå (ET), CEZ Arena 17:30
HC La Chaux-de Fonds – Rögle, 17:00

Tisdag 28 augusti
Leksand – Timrå, Leksand 19:00

Onsdag 29 augusti
Rapperswil Jona Lakers – Rögle 19:45
MODO – Skellefteå, 19:00
Mora – Timrå, FM Mattsson Arena
Ilves/KHL-lag – Växjö Lakers, Lojo, Finland 18.30

Torsdag 30 augusti
Sundsvall – AIK (SCA)
Djurgården – Brynäs (ET), Hovet/Globen 19:00
HV71 – Linköping (ET), Kinnarps Arena 19:00
Oulun Kärpät – Luleå (ET), Tornio Arena 18:30

Fredag 31 augusti
Timrå – AIK (SCA)
Färjestad – Frölunda (ET), Löfbergs Lila Arena 19:00
Linköping – HV71 (ET), Stångebro Arena 19:00
Sundsvall – MODO (SCA)
Kloten Flyers – Rögle, 19:45
Lukko Rauma – Växjö Lakers, Rauma, Finland 18.30

Lördag 1 september
AIK – MODO (SCA)
Brynäs – Djurgården (ET), Läkerol Arena 16:00
Frölunda – Färjestad (ET), Frölundaborg 15:00
HC Davos – Rögle, 19:00
Sundsvall – Timrå (SCA)
Ässät – Växjö Lakers, Pori, Finland 16.00

Tisdag 4 september
Brynäs – TPS Åbo, Läkerol Arena 19:00
Timrå – Skellefteå, Strömsund

Onsdag 5 september
AIK – Södertälje, Hovet 19:00

Torsdag 6 september
Leksand – Brynäs, Hofors 19:00
HIFK – Färjestad (ET), Helsinki Ice Hall 18:30
KalPa – HV71 (ET), Niiralan Monttu 18:30
Luleå – MODO, Coop Arena 19:00
Rögle – IK Oskarshamn, 19:00
Skellefteå – Växjö Lakers 19.00

Fredag 7 september
Södertälje – AIK, Södertälje 19:00
Jokerit – Frölunda (ET), Hartwall Arena 18:30
JYP Jyväskylä – Linköping (ET), Synergia Arena 18:30

Lördag 8 september
HV71 – Rögle, Kinnarps Arena
Hamburg Freezers – Luleå (ET), Eishalle Rostock 16:00
Växjö Lakers – Karlskrona, 17:00

Söndag 9 september
Timrå – Leksand, E.ON Arena 16:00
Linköping – Malmö Redwawks, Cloetta Center 16:00

[/box_info]

33 åring från Göteborg som uttrycker min kärlek till ishockey genom Pucksnack.com och Twitter. Jag kommer att leverera intressanta intervjuer och tankar både i textform och genom video. Tveka inte på att kommentera eller skicka ett mail om ni har några frågor!

Ingen kommentar

Kommentera

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.